Jandarma Marmara Gölü’nde denetimleri sıkılaştırdı

Jandarma Marmara Gölü’nde denetimleri sıkılaştırdı

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada “Manisa İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler imzalanan işbirliği protokolü sonrası Marmara Gölündeki arazi işgalleri ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla kontrollerini daha da sıklaştırdı.

İlimiz Salihli ve Gölmarmara ilçe sınırları içerisinde yer alan ve son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ile buna bağlı olarak yaşanan kuraklık sebebiyle kurumaya başlayan Marmara Gölü’nün rehabilitasyonu için Manisa Valiliği, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği protokolü kapsamında su tutma kapasitesi azalıp kurumaya başlayan Marmara Gölü’nün bir kısmına, sulama ve havzadaki biyolojik çeşitliliğin devamlılığı amacıyla temiz su depolama/rezerv alanı oluşturulması, kuruyan diğer kısımlarında ise Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından organik tarımsal üretim faaliyetinde bulunulması amaçlanıyor.

Marmara Gölü’nün rehabilitasyonu amacıyla yapılan işbirliği protokolü sonrası ulusal öneme haiz sulak alan statüsünde bulunan Marmara Gölü arazisinde devriye faaliyetlerini arttıran Jandarma ekipleri, arazi işgali ve kaçak yapılaşma olaylarına anında müdahale etmekte ve ilgililer hakkında tereddütsüz yasal işlem yapmaktadır.

Bunun yanısıra göl arazisinde sorumluluk sahası bulunan Salihli ve Gölmarmara İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından da bölgede yaşayan vatandaşlarımızın katılımıyla toplantılar yapılmakta ve vatandaşlar göldeki rehabilitasyon çalışmaları ve alınan önlemlere ilişkin bilgilendirilmektedir.”

Kaynak: Haber Merkezi

Güncel