Bütçe Görüşmelerinde CHP’li Başevirgen “İktidarınız üzüm üreticilerini bitirdi”

Bütçe Görüşmelerinde CHP’li Başevirgen “İktidarınız üzüm üreticilerini bitirdi”

“Siz tüccar ve ithalat lobileri için mi yoksa üretici için mi piyasaya müdahale ediyorsunuz?”

Başevirgen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “ Manisa’da üzüm üreticisini bu iktidar bitirdi. Bağlar maalesef kökleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Ağustosta Manisa’ya gelerek 9 numaralı üzümün taban fiyatını 27 lira olarak açıkladı. Ama Manisa’da üzümünü 27 liraya satabilen üretici yok. Eğer üzümü 27 liradan almayacaksanız neden fiyat açıklıyorsunuz? Sayın Bakan, müdahale alımı ne demek? Siz tüccar ve ithalat lobileri için mi yoksa üretici için mi piyasaya müdahale ediyorsunuz.” Diye sordu.

“Kuru üzüm üreticilerine kilo başına en az 5 lira destek primi istiyoruz. ”

Manisa’da her 5 üreticiden ancak biri malını TMO’ya verebildiğinin altını çizen CHP’li vekil, geri kalan üreticilerin de tüccara mahkum kaldığını söyleyerek, “ Çiftçinin çilesi bununla da bitmiyor. TMO çiftçiye malını almak için 4-5 ay sonrasına randevu veriyor. 21 gün sonra ödeme yapıyor. Gübre ve ilaç bayileri ile esnafa borcu olan çiftçinin bu süreleri beklemesi mümkün değil. İktidar zaten çiftçi bekleyemesin, malını tüccara bedavaya versin derdinde. Onun için bu sene Manisa’da 6 numaralı üzümü icat ettiler. Ürünün satamamış, borcunu ödeyememiş, yeni döneme hazırlanamayan üretici destek bekliyor. Üretimin devamı için, kuru üzüm üreticilerine kilo başına en az 5 lira destek primi istiyoruz.” Dedi.

“Kiraları nereden ödüyorsunuz?”

Üzüm almamak için çiftçiye kırk dereden su getiren TMO’nun, alım noktaları için kiraladığı ofis ve depolara fahiş kiralar ödediği iddialarını da gündeme getiren Başevirgen Bakan Kirişci’ye “Bu kiraları numarasını düşürdüğünüz üzümlerden mi yoksa yine görev zararı yazıp vatandaşların vergilerinden mi karşılıyorsunuz?” diye sordu.

Kaynak: Haber Merkezi

SİYASET