Turgutlu’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlendi

Turgutlu’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlendi

İzmir’de 2013’te kadınların bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla başlatılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘nun 10’uncusu kapsamında Turgutlu’da ilk defa düzenlenen etkinliğe çok sayıda kadın, erkek ve çocuk katıldı.
25 ülke ve 200 şehirle eş zamanlı olarak düzenlenen bisiklet turu dolayısıyla Turgutlu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’nda toplanan katılımcılar, Atatürk Bulvarı üzerinden Tren Garı’na kadar pedal çevirdi.
Etkinliğe, rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleriyle katılan kadınlar, kadınların özgürlüğü, küresel iklim değişikliği, daha temiz ve yaşanabilir dünya ve kadınlarla ilgili farkındalık yaratmak için pedal çevirdi.
Turgutlu Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Evrim Oflaz, turun bu yıl dünyada 32 ülkede toplam 200 şehirde gerçekleştirildiğini söyledi. Oflaz, “Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun bisikletli ulaşım politikaları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık” dedi. Bisikletin kent yaşamındaki önemine dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyleyen Oflaz, “Bisikletlilerin kent yaşamındaki önemini, bisikletli kadınların toplumda diğer ülkelerde olduğu gibi şık giyinerek günlük hayatta da var olabildiğini göstermek amacımız. Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Aynı zamanda günlük kıyafetlerimizle çevreyi kirletmeden işimize ve okulumuza ulaşımımızı sağlayabiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Kamil TEKMEN

GÜNDEM