“Emisyon Ticaret Sisteminin Pilot Aşaması Öne Çekilmeli”

“Emisyon Ticaret Sisteminin Pilot Aşaması Öne Çekilmeli”

25.07.2022 / 

Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu Başkanlığında toplandı. Online ortamda gerçekleşen toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.​

Mustafa Tuzcu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, Bakan Yardımcılarının konuşmalarıyla devam etti. Yapılan konuşmalarda kurum/kuruluşların Yeşil Mutabakat konusunda yaptığı çalışmalar ele alındı. Yeşil Mutabakat Eylem Planında yer alan eylemlerin hangi aşamada olduğu ve ihtisas çalışma gruplarının faaliyetleri hakkında sorumlu kurum ve kuruluşlar bilgi verdi. Bundan sonra yapılacak çalışmalar özetlendi.

Toplantıda söz alan Ayhan Zeytinoğlu; Rusya – Ukrayna Savaşının enerji arzının önemini gösterdiğini belirterek, yenilenebilir enerji yatırımlarının önemine dikkat çekti. İklim Kanununun TBMM’ye sunulmadan önce özel sektöre görüşe gönderilmesinin faydalı olacağını ifade eden Zeytinoğlu, Emisyon Ticaret Sisteminin bir an önce kurularak pilot aşamasının da öne çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ayhan Zeytinoğlu daha sonra, TOBB’un yaptığı çalışmaları aktardı. Eğitim ve farkındalık sağlama çalışmalarına hız kesmeden devam edildiğini belirten Zeytinoğlu, İklim Portalının yakında uygulamaya alınacağını ve Karbon Ayak İzi Hesaplama Yazılımının üyelere ücretsiz sunulacağını söyledi.

Kaynak

EKONOMİ